22 maja, klasa 2D1 odwiedziła Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Jest tam w tej chwili kilka ciekawych wystaw, z których nas bardzo zaintrygowała ta, prezentująca twórczość Ludwika Holesza – znanego artysty z nurtu naïve art. Pokazane na niej zostały obrazy m. in. z cyklu „Era karbońska”, ale i szkice artysty oraz obiekty paleontologiczne i mezozoiczne.
Druga, bardzo ciekawa wystawa, którą zwiedziliśmy – prezentowała twórczość wybitnego artystycznego duetu Leniców – ojca Alfreda i syna Jana.
Wystawa „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica” A. Lenica to jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli malarstwa abstrakcyjnego inspirowanego informelem. To także twórca pierwszego polskiego obrazu taszystowskiego. Mimo że z wykształcenia był muzykiem, na stałe wpisał się w kanon malarstwa polskiego drugiej połowy XX wieku. Jan Lenica zaś był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu (jest też autorem tego określenia) i twórcą awangardowych filmów animowanych, które przyniosły artyście międzynarodowe uznanie. Tytuł wystawy w bezpośredni sposób odnosi się do słów Alfreda Lenicy: „Rysunek, linia jest architekturą; farba, kolor – muzyką obrazu”. Muzyczne konotacje stanowiły wspólny mianownik twórczości obu artystów – mimo że tworzyli w skrajnie odmiennych stylach. To właśnie głębokie zamiłowanie do muzyki doprowadziło Jana Lenicę do słynnego stwierdzenia, iż „plakat musi śpiewać”. Oprócz rewelacyjnych plakatów Jana Lenicy, na wystawie można również zobaczyć jego wspaniałe filmy animacje.