Z pracowni nr 10 korzystają głównie uczniowie kierunku graficznego i fototechnicy.
Jest ona wyposażona w 15 stanowisk komputerowych (laptopy) ze specjalistycznym oprogramowaniem Adobe, projektor mulimedialny, skaner A4, laminarkę jednostronną rolową, laminarkę dwustronną i drukarki A4 i A3. Na komputerach tworzymy wszelkiego rodzaju projekty związane z kierunkiem nauczania, czyli plakaty, ulotki, broszury, wizytówki, książki, zakładki, projekty opakowań, filmy, animacje i wiele innych.
Laminarki służą nam do pokrywania wydruków folią zabezpieczającą przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych, a także usztywniają druk i sprawia, że jest połyskliwy.
Za pomocą projektora odtwarzane są filmy, prezentacje, a także instrukcje do wykonania zadań.
Skaner pomaga nam zdigitalizować materiały płaskie.
Nowym nabytkiem naszej Szkoły są drukarki 3D, których mamy aż 5 sztuk. Powstają na nich wydruki ze stopionego plastiku.
Inną nowością w pracowni nr 10 są dwa skanery 3D, z których pomocą możemy przenieść do komputera obiekty przestrzenne (także wraz z teksturą, czyli w kolorze). Taki skan można później dopasować, poprawić w odpowiednim oprogramowaniu i wydrukować na drukarce 3D.
Nasza pracownia dysponuje także (tu znowu nowość) specjalnym podświetlanym stołem, przy pomocy którego można wykonywać np. animacje poklatkowe z użyciem materiałów sypkich (np. piasku), którymi tworzy się rysunki, następnie dokumentuje się ten proces za pomocą kamery i montuje jako film w komputerze.
Inną atrakcją pracowni nr 10 jest profesjonalna prasa graficzna, przy pomocy której odbijamy farbami offsetowymi matryce linorytowe oraz tzw. „suchą igłę”, czyli uczymy się dawnych, analogowych technik graficznych.
Tworzymy tu także ilustracje do książek, bierzemy udział w różnego typu warsztatach, np. rysunku, malarstwa, kaligrafii itp.
Jednym z najważniejszych projektów, wykonywanych w pracowni nr 10 jest projektowanie książki, będący ukoronowaniem pięciu lat nauki i podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole. Najpierw odbywa się proces projektowania składu, ilustracji i okładki książki (w komputerze), następnie wykonujemy szycie ręczne i oprawę. Pracownia dysponuje szywnicą introligatorską, która umożliwia ręczne zszycie składek, a także innymi narzędziami, które pomagają w doskonaleniu znajomości procesów introligatorskich.

powrót