W dniu 28 lutego 2017 odbyły się w naszej szkole warsztaty introligatorskie. Wzięło w nich udział ponad siedemdziesięciu uczniów  kształcących się w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych.

Na początku uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy, poświęcone rzemiosłu introligatorskiemu. Dowiedzieli się jak  powstawały książki w starożytności i średniowieczu oraz jak wygląda proces ich tworzenia dzisiaj (przy ogromnych, wielotysięcznych nakładach). Mieli okazję porównać tradycyjne sposoby szycia i wykonywania różnego rodzaju opraw książkowych oraz zdobień do współczesnego, przemysłowego introligatorstwa. Młodzi graficy zapoznali się też z prezentacją multimedialną, prezentującą różne sposoby szycia (np. japoński czy koptyjski).

Potem przyszedł czas na tworzenie własnych książek. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał niezbędne materiały (m.in. papier, karton, tekturę, płótno introligatorskie, nici), z których miał „wyczarować” książkę w twardej oprawie z zakładką i kapitałką.

Uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach nie spodziewali się, że wykonanie książki wymaga tyle czasu i jest tak pracochłonne i żmudne, jednak efekt końcowy był wart wysiłku. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ponieważ poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności z zakresu procesów introligatorskich oraz wykonali unikatową pamiątkę pobytu w naszej szkole.

Autorkami zdjęć są Wiktoria Koszyk i Liza Czarnecka z kl. 3F