W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Grafika były niezwykłe!

Zaczęliśmy od podróży w czasie (dla nas wszystko jest możliwe :)): ponad czterdziestu uczniów kierunku graficznego uczestniczyło w warsztatach kaligraficznych, odbywających się w auli szkoły. Na dwie godziny zapomnieliśmy o istnieniu smartfonów, komputerów i innych wynalazków współczesności.

Przy średniowiecznej muzyce i odrobinie wyobraźni mogliśmy się poczuć jak mnisi w skryptoriach, poświęcający całe życie na żmudne przepisywanie świętych ksiąg. Uczestnicy warsztatów otrzymali ścięte stalówki, obsadki, specjalnie przygotowane liniuszki i maczając pióra w kałamarzach spróbowali swych sił w kreśleniu uncjały – pisma, które powstało w III wieku n.e.

Po zakończeniu warsztatów nastąpiło uroczyste otwarcie Dnia Grafika przy udziale Pani oraz Pana Dyrektora, a następnie zaproszona przez nas pani mgr Justyna Rybak z WSTI w Katowicach zaprezentowała wykład na temat rysunku.

Prelekcja była bardzo ciekawa, nasi graficy mogli się zapoznać zarówno z różnymi technikami wykonywania rysunków, jak i historią jego powstania i najwybitniejszymi twórcami tej dziedziny sztuki. Dla wielu z naszych uczniów nowością było to, jak wiele jest możliwości na rynku pracy dla dobrych rysowników i ile jest różnych rodzajów rysunku (od satyrycznego, przez ilustracje do książek, rysunki do gier komputerowych, komiksy itp.). Bardzo dziękujemy pani Justynie za wykład!

Jednym z gwoździ programu był pokaz filmu, który specjalnie na Dzień Grafika stworzyły Dominika Sędzik, Julia Bujoczek i Kamila Wiekiera z kl. 2ED.

Po projekcji filmu mogliśmy obejrzeć występ kabaretu graficznego, w którym udział wzięli Julia Hałupka i Artur Florek z kl. 2D1 oraz Julia Bujoczek i Filip Ptaszyński z kl. 2DE. Kabaret zaprezentował scenki z życia młodych grafików w „AgĘcji Reklamowej” oraz ich trudne, ale życiowe relacje z klientami.

Następnie zobaczyliśmy pokaz mody graficznej – najnowsze propozycje ubioru na sezon wiosenny 2018 dla grafików 3D, ilustratorów, webmasterów, animatorów i grafików filmowych. Dziękujemy za udział w pokazie naszym wspaniałym modelkom i modelom: Patrycji Rusek, Wiktorii Janik z kl. 1D, Mateuszowi Buckiemu i Dawidowi Gawlikowi, Adamowi Świercowi z kl. 2D1 oraz Wiktorii Babuli z kl. 2DE. (dziękujemy pani Krzak za wypożyczenie kostiumów :))

Przedostatnim punktem programu był coroczny internetowy Quiz Wiedzy Graficznej za pośrednictwem Kahooz! Pytania były trudne, podchwytliwe i zabawne, a zwycięzcy: Dominika Sędzik (kl. 2DE), Szczepan Kołodziej i Bogdan Górski (kl. 3D1) otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców.

Na koniec odbył się, jak co roku, Turniej Gier Graficznych, w którym wygrały uczennice kl. 2D1 Natalia Makowska i Dominika Kośmider. One również otrzymały nagrody i dyplomy.

Wszystkim  zwycięzcom serdecznie gratulujemy, tym, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Grafika i włożyli w nią mnóstwo pracy (wymienionym i nie wymienionym) bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!!!