Na początku marca klasy 2D1 i 3D1 brały udział w lekcji muzealnej, poświęconej wystawie pt.„W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”, która została otwarta 22 listopada w Muzeum Górnośląskim.

Wystawa stawia sobie za cel ukazanie różnorodności zjawisk awangardowego okresu międzywojnia i nurtów odnowy w sztuce. W przeważającej liczbie prezentuje prace graficzne i rysunkowe Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego czy Witkacego, dopełnione między innymi pracami rzeźbiarskimi Xawerego Dunikowskiego.

Przedstawione są najważniejsze ugrupowania artystyczne działające w dwudziestoleciu międzywojennym, których twórczość znacząco wpłynęła na zmianę formy późniejszych działań artystycznych podejmowanych w kraju. Zaprezentowane są prace członków takich ugrupowań, jak na przykład Formiści, Bunt, Świt, Grupa Krakowska czy Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce.

Wystawa była bardzo interesująca, nasi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat polskiej awangardy międzywojennej, która z pewnością będzie przydatna np. na maturze z polskiego, ale też umożliwia im szersze spojrzenie na zjawisko buntu w sztuce. Zapraszamy do galerii!