Pierwsza gwiazdka – uroczysta kolacja, która  rozpoczyna się w polskich domach, gdy na niebie błyśnie pierwsza gwiazda, symbol gwiazdy betlejemskiej, wskazującej drogę do stajenki Trzem Królom. Wigilijny stół – przykrywany białym obrusem, pod który wkładamy sianko – symbol ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Jezus.  Dodatkowe nakrycie dla „strudzonego wędrowca”, w śląskiej gwarze „wandrusa”– to symbol biblijnej wędrówki Świętej Rodziny. I wreszcie opłatek – symbol miłości, pojednania i poświęcenia dla innych. Łamanie się opłatkiem – podczas którego składamy sobie życzenia i wybaczamy urazy.

22 grudnia  uczniowie klasy 3b/g pod opieką brata Elizeusza, p. Michała Wójcika oraz p. Marceli Ogrodnik zaprosili nas do przeżycia wyjątkowych jasełek Bożonarodzeniowych.

Przedstawienie swoją oryginalność  zawdzięczało nie tylko gwarze śląskiej, ale tym co za tą gwarą stało…  Niezwykła życzliwość, poczucie humoru, szacunek dla drugiego człowieka i jego pracy, a także autentyczna miłość do Dzieciątka Jezus – to wartości, które kiedyś za Śląska czyniły niezwykłą krainę.

Uczniowie wcielając się w postacie aniołów przenieśli nas w czasy, kiedy przeżywanie tajemnicy narodzin w betlejemskiej stajence było czymś, co scalało rodziny, wzmacniało tradycje  i ożywiało na nowo serca zapracowanych, zgnuśniałych ludzi.