Od tak dawna uczymy się w domach, że zasłużyliśmy, by cieszyć się promieniami majowego słońca. Ale oderwani od ekrany komputera zapytajmy w tym miejscu – „jakim wydarzeniom zawdzięczamy 3 maja święto państwowe? co wspominamy?”

W tym roku przypszej polskiej ustawy zasadniczej. Została przygotowana przez Sejm Wielki przy wsparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przyjęta właśnie 3 Maja 1791 roku. Konstytucja uwzględniała nowoczesną myśl oświeceniową, wprowadzała trójpodział władzy, określała kształt rządu, poszerzała prawa mieszczan i deklarowała objęcie chłopów opieką państwa, reformowała działanie sejmu poprzez odebranie praw szlachcie gołocie i zniesienie liberum veto, likwidowała wolną elekcję na rzecz dziedzicznego tronu. Doniosłości i nowoczesności tego aktu prawnego nie było dane Polakom sprawdzić w codziennym życiu, bo już cztery lata później przestała w wyniku rozbiorów istnieć Rzeczpospolita. Trzeba było wysiłku czterech pokoleń, aby wróciła na europejską scenę.

Dzisiaj żyjemy w pokojowych stosunkach z sąsiadami, możemy mówić w ojczystym języku, podróżować, kształcić się, pracować zgodnie z własnym wyborem. Patrząc na powiewające w te majowe święta biało – czerwone flagi, wspomnijmy naszych przodków, którzy podjęli kiedyś trud czy to walki zbrojnej czy trud działań prawodawczych, abyśmy my mogli spokojnie spacerować w majowym słońcu.

 

Obraz1